ÜRETİM İZLEME & VERİ DEPOLAMA

Üretim izleme ve veri depolama sistemleri uygulayan uzun senelere dayanan tecrübeye sahip olan müşterilerimizin, KPI’lerini ve / veya öteki önemli verileri izlemek için gösterge tablolarını kullanmaya başladıktan sonra firmalarının verimlilik ve üretkenlik düzeylerini önemli derecede değiştirdiklerini gördük. Gerçekleştirdiğimiz tam zamanlı izlemeler, üretim alanlarındaki dar boğazlı yerlerde önemli iyileştirme alanlarını ve şirketin performans seviyesini tespit etmede  yardımcı oldu. Bi vakit sonra bu verileri, performans iyileştirmelerinde ve büyümeye yardımcı olmak için basamak olarak kullandılar. Veri izleme kullanımı otomatik olarak kendinisini devamlı gelişme kültürünü aşılar. Devamlı iyileştirme kültürüne sahip olduğunuz vakit, kendi sektörünüzde en iyi teknoloji de  lider konuma geliyorsunuz. Ekibiniz her vakit iyileştirme yolları arıyor. Buna bağlı olarak üretim kaliteniz ve verimliliğiniz artıyor.

Üretim izleme ve veri kayıt sistemleri sağlamış olduğu dev faydalar nedeniyle dünyada hızla bilinmektedir.. Endüstri 4.0 platformunun temel yapıtaşı olan üretim izleme ve veri kayıt sistemlerinin bazı yararları ve özellikleri şunlardır:

 • Artan personel isteği
 • Azalan arıza süresi
 • Artan verimlilik
 • Potansiyel iyileştirme alanlarının vurgulanması
 • Ani hata raporlama
 • Doğru veri izleme
 • Artan ürünlerin kalitesi
 • Uzaktan kontrol

Robotlu Sistemler

Rotkem müşterilerine robotlu uygulamalar sektöründe  geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Rotkem robotik otomasyon çözümleri devamlı geliştirmede ve uygulamada uzun senelere dayanan deneyime sahiptir. Staubli robotiğin yetkili bir entegratörü olmasının yanı sıra  sektörün büyük robot üreticileri ile tecrübe ve kaliteye sahiptir. Uygulama değerlendirmelerinden işin başından sonuna kadar tüm sorunlara çözüm robotik ihtiyaçlarınız için her seviyede destek sağlıyoruz.

 • OTOMOTİV
 • DÖKÜM
 • KAYNAK
 • AHŞAP
 • PLASTİK
 • GIDA
 • ELEKTRONİK
 • ÇOK HÜCERLİ İSTASYONLAR
 • OTOMATİK MONTAJ
 • ÜRÜN TAŞIMA & PALETLEME
 • ÜRÜN MARKALAMA

KOLLOBRATİF ROBOTLAR

Dünya, yeni bir robotik çağına girmektedir. Robotlar her geçen saniye  daha çok  görev yapmak için kullanılmakta. Kolobratif robotlar, korunma ve güvenlik açısından ekipmanlarına gerek duymaksızın insanlarla birlikte çalışabilmek için tasarlanmıştır.

TEMİZ ODA ROBOTLARI

Robotlar, ilaç ve tıbbi mekanlarda düzenli bir şekilde kullanılmaktadır. Basit bir hareket ile kopyalama komutuyla robotunuzu başka bir yere taşıyarak, alma ve bırakma sistemine devam edebilirsiniz.

ENDÜSTRİYEL ROBOTLAR

Endüstriyel robotlar binlerce kullanıma sahiptir; Boyama, kaynak işleri, paletleme, CNC freze, montaj ve  daha fazlası.

TEHLİKELİ ALAN ROBOTLARI

Robotlar için başka bir kullanım alanı daha vardır. Bu da insanlar için potansiyel tehlike teşkil eden mekanlardır. Örneğin; yüksek sıcak ortamlar, radyoaktif ortamlar veya zararlı gaz ve buhar bulunan alanlar.

MAKİNE REVİZYONU

Eski makineler test edildikten sonra  modernize edildiklerinde neredeyse  yeni makineler kadar iyi, hatta yerine göre daha iyi hale gelebilir. Eski makinanızı istediğiniz şartlarda hazırlanması için hazırız.

Eski makinelerin otomatikleştirilmesinin pek çok yararı vardır:

 • Yeni makinelere fazla para harcamak zorunda kalmaz tasarruf edersiniz.
 • Ortalıkta bulacağınız yeni makinalardan çok daha fazla iyi bir sonuç alırsınız.
 • Üretim hızınız, hassasiyetiniz ve verimliliğinizin her özelliğiniz artar.
 • Yalnızca sıfır makine satın almak zorunda kalmaktan ve paradan tasarruf etmekle kalmayacaksınız,makinenizin artan üretim hızı, doğruluk ve verimliliğinden de yararlanacaksınız.

ÜRETİM SÜRECİNE ENTEGRASYON

Genel olarak eski makineler bir üretim hattına entegrasyon için yeterli otomasyona sahip olmaktadırlar.

Makinelerinize otomasyon entegre ederek üretim hatlarınızı birbiri ile ilişkilendirebilirsiniz.

OTOMASYON EKLEME

Eliniz de bulunan eski makinelere otomasyon ekleyerek;manuel olarak yapılan işi otomatik görevle yahut mevcut otomatik yapılan bir görevle değiştirin.

Eski makineler genel olarak mekanik olarak çok sağlam olmasına rağmen otomasyon bakımından eksiktir.

Bu nedenle otomasyon eklemek genel olarak az maliyeti ve aşırı yüksek yatırım getirisi kazandırır.

GÜVENLİĞİ ARTTIRIN

Bir çok eski makine modern güvenlik standart ve akreditasyonlarıyla uyumlu olmamaktadır.

Rotkem eski makinelere ilgili güvenlik bileşenlerini ekleyerek modern güvenlik standartlarına uyarlar.

Bu, çalışanınızı eski makineden kaynaklı potansiyel yaralanmalardan korur.

REVİZYON VE YENİDEN İNŞA

Zaman zaman mevcut makine üzerinde yapılacak revizyon yeni makine almaktan çok daha avantajlı bir sonuç doğurabilir.

Üretim yerleşiminizi değiştirmek zorunda olmazsınız.

Yeni satın alma masraflarından tasarruf edersiniz.

Revizyon sonrasında artık tamamen sizin için optimize edilmiş bir makinanız vardır.

MAKİNE REVİZYONU

KONTROL SİSTEMLERİ

Rotkem’in sunmuş olduğu otomatik kontrol sistemleri, birden fazla  farklı, küçük, kolay olan kontrol devrelerinden son derece farklı ve karmaşık kontrol panellerine kadar tüm üretim hatlarını içine alır. Kontrol sistemi tasarlama ve geliştirme hizmetlerimiz size birçok yönden faydası dokunacaktır.

KONTROL SİSTEM TASARIMI

ROTKEM’ otomasyon ekibi, kontrol ve sistem entegrasyonu için kaliteli tasarım paketleri geliştirir. Sürecimiz şunları içerir:

 • Güvenlik risk değerlendirmesi
 • Veri yapısı düzenini ve veri akışı modellerini tanımlama
 • Fiziksel iletişim ortamını, ağ mimarisini ve protokolleri seçme
 • Kalkınma ve programlamaya kılavuzluk etmek için oluşturulmuş kurallar kullanılarak, otomasyon çözümünün işlevsel açıklaması geliştirilmesi, kontrol şeması, alarmlar, HMI, raporlar

Tasarım aşamasının bir parçası olarak, her istemcinin uygulanabilir standartlarına, politikalarına ve ayarlamalarına uymak için önemli meseleleri ve riskleri tespit ederek güvenlik ve / veya tehlike analizleri yaparak güvenlik analizleri ve mevzuata uygunluk değerlendirmeleri yapmaktayız. Bütün sistem tasarım belgeleri, kontrol paneli düzenlerini, malzeme faturalarını, elektrik şemalarını, ayrıntılı fonksiyon kontrol özelliklerini, kullanım kılavuzlarını ve tüm kaynak kodunu içerir.

YAZILIM GELİŞTİRME & PROGRAMLAMA

Kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve programlanması için süreçlerimiz şunları içerir:

 • HMI, veritabanı ve raporlama işlevlerinin tasarım belgelerine uygun olarak işlevsel gerekliliklere göre geliştirilmesi
 • Kontrol konfigürasyonunun veya programlamanın geliştirilmesi
 • Fonksiyonel gereksinimlere uygunluk sağlamak için tanımlanmış uygulamaları kullanarak yapılandırmayı ve programlamayı gözden geçirme
 • Kayıp ve riski azaltmak için güvenlik yöntem biliminin uygulanması
 • Fonksiyonel ihtiyaçlara göre uygun testlerin yapılması için bir test planı tasarlamak
 • Temel bilgi birikimini müşterilerimize ve son kullanıcılara aktarmak için geliştirme sürecinde yaratılan gerekli dokümantasyon ve kullanım kılavuzlarını bir araya getirme

GÖRME & DENETLEME SİSTEMLERİ

Devamlı olarak gelimeye devam eden teknolojilerden olan görme analiz etme  ve denetleme sistemleri artık otomatikleştirilen hızlı üretim hızlarıyla ve daha az üretim maliyetleriyle olabilir. Çok fazla olan  hızlarda ve iyi bir doğruluk gereksinimlerini otomatik ve kontrollü olarak sağlamak için görme ve denetleme sistemleri çok ekonomik maliyetli bir uygulama şeklidir. Firmanızın sektörde ki  rekabet avantajını fazlalaştırmak için, görme ve denetim teknolojisi çoğu zaman kolay ve basit bir yöntemdir.

ÖLÇÜM VE ŞEKİL ALGILAMA

Hem 3D, hem 2D çizimlerde görme parçaları ölçmek için etkin bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca 3D tarama parçaların 3D CAD datalarının çıkarılması için de kullanılabilinir.

BARKOD OKUMA & ETİKET KONTROLÜ

Barkod okuma ve etiket, üretim prosesi esnasında etiketlemenin ve yazdırma işlemenin başarılı olduğunu kontrol etmede üstün bir yöntemdir. Temel bir sistemle çalışan kolay bir barkod okuyucusundan ,tam renkli etiket taramasına kadar bütün işleriniz için seçenekler sunuluyor.

3D İZLEME

3D izleme, 2D izlemenin fayda sağlamayacağı  parça kesitlerinin analizinde  çok fazla  şekilde tercih edilmektedir. Mesela, 3D izleme ile konveyörden akan öğelerin hacmini hesaplamanız mümkündür veyahut   parçaların bir kutu içerisinde hangi alan da  ve ne oryantasyonda olduklarını tespit edebilirsiniz.

2D İZLEME

2D izleme, belki de en fazla kullanılmakta olan izleme yöntemidir. 2D izlemenin size bir üretim sonlanmasında hatalı olan parçaları tarama ve bulma dahil olmak üzere; Bir montaj esnasında parçaların hizalamasını kontrol etme, Alma veya bırakma uygulamaları için lazım olan pozisyon bilgisine kadar yardımcı olabileceği birden fazla uygulama var.